Późne rodzicielstwo. Na pewno można to jakoś wytłumaczyć

Postanowienie o macierzyństwie w nieokreślonej przyszłości to żadne nowości. Nieustannie rośnie liczba osób wstrzymujących decyzję na później. Skąd taka decyzja?

Późne rodzicielstwo? Co stoi za taką decyzją?

Późne rodzicielstwo - Opir.plMówiąc o późnym rodzicielstwie trzeba mieć na uwadze rodziców, którzy podejmują decyzję o pierwszym dziecku znacznie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Współcześnie przyjmuje się, że termin późnego rodzicielstwa dotyczy matek, które skończyły przynajmniej 35 rok życia. Sporo osób rozmyśla czy późne macierzyństwo jest bezpieczne? Wszystko zależy od tego, jakie kwestie bierzemy pod uwagę. O późnym macierzyństwie mówi się także jako o dojrzałym. Pary decydując się na dziecko doskonale wiedzą, czego chcą, a ich postanowienie jest całkowicie przemyślane. Z jakiego powodu ludzie coraz później decydują się na pierwsze dziecko? Badania pokazują, że przesunięcie granicy wieku jest wynikiem chęci zagwarantowania stabilnej pozycji finansowej. Ludzie przed podjęciem decyzji o dziecku, chcą ułożyć nie tylko dzieci, jak również swoją.

Co jest zaletą, a co wadą późnego rodzicielstwa

Sporo osób wskazuje dużo zalet późnego macierzyństwa. Wśród zalet bardzo często stawia się na dojrzałość emocjonalną, równowaga finansowa oraz zabezpieczenie materialną. Wszystkie te rzeczy są ważne, ponieważ pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Starsi rodzice bardziej angażują się w proces wychowania.

Dojrzałe macierzyństwo to jednak nie tylko same pozytywy, gdyż ma powiązanie także z licznymi problemami. Duże znaczenie mają tu aspekty związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im przyszła mama jest starsza, tym wyższe ryzyko komplikacji. Starając się o dziecko późno, trzeba mieć świadomość, że wraz z dojrzewaniem wzrasta ryzyko komplikacji. Nawet donoszenie ciąży może to być nie lada problem. Wzrasta także ryzyko innych komplikacji, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, przedwczesny poród, martwe urodzenia. U kobiet po 40 roku życia bardzo wzrasta prawdopodobieństwo poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.