Jaka jest optymalna temperatura powietrza w pokoju kiedy śpimy?

Sen to doskonały sposób na regenerację organizmu. Jednak żeby organizm mógł się prawidłowo zregenerować trzeba zadbać o należyte warunki.

Optymalna temperatura powietrza w pokoju - Opir.plJakie otoczenie sprzyja?

Zdrowy sen jest to stan, podczas którego człowiek może całkowicie się zregenerować. Aby było to możliwe, należy przestrzegać określone zasady. Wśród najważniejszych wymienia się odpowiednią temperaturą powietrza w pokoju, w którym odpoczywamy. Organizm odpoczywa najlepiej jeżeli temperatura jest nieco niższa. I nie chodzi tu wyłącznie o komfort osoby. Zimniejsze otoczenie jest sprzyjające dla dobrego samopoczucia.

Ciepło nie jest niczym dobrym

Gdy za oknem zapada pora jesienna czy zimowa dużo osób decyduje się wyciągnięciu grubszej kołdry lub narzuty, a często także ciepłej piżamy. Takie okoliczności nie pomagają naszemu organizmowi. Powodują, że w ciągu dnia możemy czuć się zmęczeni. Gdy temperatura w pokoju przekracza 21 stopni wtedy organizm nie ma możliwości odpowiednio odnawiać sił. Duża temperatura w pomieszczeniu blokuje produkowanie melatoniny oraz kortyzolu, co może powodować zmniejszenie apetytu. Spanie w nieprawidłowych warunkach wpływa także problemy o cechach depresyjnym.

Najlepsze warunki do spania

Poprawna temperatura do wypoczynku powinna oscylować w granicach od 15 do 19 stopni. Z jakiego powodu? W niższej temperaturze ciało człowieka lepiej odpoczywa. Nie są rozpoczynane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli okryjemy się za dużą warstwą narzut możliwość ruchów zostaje mocno ograniczona. Wówczas organizm nie regeneruje się prawidłowo. Niższa temperatura pozwala rano obudzić się.