Opony zimowe. Zamiana jest wskazana, aby czuć się bezpiecznie

Jeszcze kilkanaście lat temu ogromną popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście dużo ludzi, ma świadomość z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Opony zimowe to dobra inwestycja?

Opony zimowe - Opir.plOgumienie wielosezonowe nie było dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Ciężko byłoby wymyślić opony, które zdałyby egzamin zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie przede wszystkim składem mieszanki gumowej, z której wykonany jest bieżnik. Opony letnie zupełnie nie sprawdzą się w niższej temperaturze. Już przy około 7 stopniach zaczynają twardnieć, a im niższa temperatura, tym guma będzie twardsza. Właściwości gumy zmieniają się, przez co opony tracą przyczepność. W oponach zimowych wykorzystano całkowicie inną technikę wykonania. Specyficzna budowa powoduje lepszą przyczepność, dzięki czemu opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając większe bezpieczeństwo. Ta wyjątkowa budowa opony dotyczy do specyficznej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje sprężystość również w niskich temperaturach. Ponadto w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby stabilniej utrzymać auto na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Wykorzystanie opon zimowych powoduje, że droga hamowania na pokrytej lodem drodze zdecydowanie się skróci.

Czas zmienić opony na zimowe

Z przełożeniem opon letnich na zimowe nie należy czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie sprawdzają już gdy temperatura obniża się do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach zupełnie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno ograniczać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność pomiędzy oponami letnimi i zimowymi będzie tak znaczna, że taka mieszanka nie ma możliwości bezpiecznie utrzymać się na drodze.