Ogród zimą. Okrywanie roślin i zabezpieczanie pni

Ogród dla wielu ludzi jest miejscem wyjątkowym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już tylko miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do urządzenia ogrodu przywiązujemy bardzo dużą uwagę, wybierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że ogród jest miejscem wyjątkowym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Zabezpieczenie roślin w zimę

Ogród zimą - Opir.plDużo roślin, które rosną w naszych ogrodach dość dobrze znosi warunki zimowe. Specjalnej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przetrwać nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, jakie zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przeżyciem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić pełnego układu korzeni, przez co są bardziej narażone na gruntowe przymrozki. Najważniejszą zasadą jest dostarczenie roślinom przed zimą dużej ilości wody, jaką będą mogły zmagazynować na trudny zimowy czas. Działanie to szczególnie ważne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać również zimą, ponieważ mocno świecące zimowe słońce może przysporzyć jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią wiele roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy wykonać dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest mniejsza niż 5 stopni Celsjusza. Nie należy przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza sprawi, że przykryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wówczas szans na przeżycie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin są doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Metody na zabezpieczenie kory drzew

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, trzeba pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz działają bardzo niekorzystnie na zdrowie drzewa. Pęknięcia są idealną pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego pamiętać o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.