Nauka języków obcych. Czy jest jakiś próg wiekowy dla dzieci?

Wielu rodziców rozmyśla kiedy ich dziecko może zacząć naukę języków obcych? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków obcych - Opir.plNauka poprzez zabawę języków

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszą działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Maluchy są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. To dlatego w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a przedszkolaki uczą się jakby przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza i umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda kwestia nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, który musi osiągnąć maluch, żeby zacząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie pożądany efekt zależy głównie od faktu czy metody nauczania będą dostosowane do możliwości dziecka. Im mniejsze dzieci, to i metody pracy z nimi będą inne.

Efekt powinien być zauważalny

Specyficzny wydźwięk pytania kiedy należy rozpocząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od dnia narodzi wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko głównie w domach, w których stykają się różne narodowości. Wtedy rodzina posługują się dwoma językami. W takim układzie dziecko od samego początku osłuchuje się z wieloma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie warunki udowadniają, że nie ma minimalnego wieku, od którego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym pytaniem jest fakt w jaki sposób nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dopasowana do wieku, wówczas maluch szybko nauczy się nawet języka obcego.