Kryzys w małżeństwie lub związku. Co jeżeli jest coraz gorzej?

Związek dwojga ludzi nigdy nie jest łatwy. Dwie osoby, o różnych charakterach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się dogadać. A nie jest to banalne. Co zrobić, żeby znaleźć kompromis?

Wzajemne zrozumienie

Kryzys w małżeństwie lub związku - Opir.plDużo specjaliści wskazują, że podstawą wszelkiego porozumienia jest komunikacja z małżonkiem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać chęć osiągnięcia kompromisu. Często zdarza się tak, że uczuciowe zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Małżonkowie nie zawsze potrafią bez pomocy innych osób dojść do porozumienia. Upór wywołują zaostrzenie waśni. Praktyka pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w małżeństwie lub związku. Wówczas szanse na dogadanie znacznie maleją. Wiele prób rozmowy kończy się awanturą. Taka sytuacja gmatwać możliwość porozumienia. Wówczas życie we dwoje staje się niemożliwe. Gdy każda rozmowa kończy się kłótnią, partnerzy przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy pozostają niewyjaśnione. Wzajemne oskarżenia wywołują irytację, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub także fizycznej.

Pomoc psychologa może okazać się najlepszą decyzją

Pogarszająca się sytuacja sprawia część dorosłych do tego żeby szukać pomocy u specjalisty. Poradnia psychologiczna to miejsce, w którym pracują osoby specjalizujące się w pomocy w ciężkich sytuacjach. Psycholog posiada właściwą wiedzę oraz wykształcenie, dzięki którym może pomóc dojść do porozumienia. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im szybciej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym łatwiej będzie rozwiązać problemy zanim się one skumulują. Coraz więcej osób ma problem z umiejętnością rozmowy, głównie jeśli rozmowy dotyczą uczuć, a to powoduje, że komunikacja jest zaburzona. To właśnie w takich sytuacjach wskazywana jest terapia małżeńska, podczas której partnerzy nabywają umiejętności aby wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do rozmiaru góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.