Wizyta kominiarza. Przegląd jest obowiązkowy i regularny

Widok kominiarza powoduje, że wiele osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z przesądem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając rozważania na temat przesądów, należy pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Kominiarz - Opir.plCzym kominiarz się zajmuje?

Do fundamentalnych zadań kominiarza należy przegląd układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także ich czyszczenie. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić szczególną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na górze hierarchii stoi mistrz, kolejno czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie proste, należy bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu przypadkach należy kolejno zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Obowiązkowy przegląd kominiarski

Odwiedziny kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza ustawowym obowiązkiem realizowania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa lokatorów budynku. Prawidłowo działający układ kominowy pozwala na poprawną wymianę powietrza. Substancje szkodliwe dla życia ludzi są eliminowane. Jeżeli układ kominowy nie będzie sprawny, wówczas nie ma możliwości prawidłowego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego warto dobrze i regularnie wykonywać przeglądy, a także powierzać je prawdziwym zawodowcom.

Przegląd wykonywany jest regularnie

Zgodnie z ustawą, przegląd układu kominowego musi być wykonywana przynajmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że sprawdzenie przewodów kominowych to jedno, natomiast również istotną kwestią jest ich odpowiednia konserwacja.