Depresja sezonowa. Jesienią wiele się zmienia

Depresja to termin stosowane w psychiatrii do określenia stanów psychicznych o typowych symptomach. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o depresji sezonowej.

Depresja sezonowa - Opir.plCzym dokładniej jest depresja sezonowa?

Jest zaburzeniem depresyjnym, które występuje zazwyczaj w czasie jesiennym. Gdy przychodzi jesień, zmienia się otoczenie. Zazwyczaj ludzie czują się źle. Są apatyczni. Takie niekorzystne samopoczucie wynika ze zmianami w pogodzie. Dni są coraz krótsze, często deszczowe, otacza nas znacznie mniej światła. Niedobór Słońca niepoprawnie odbija się na człowieka. Jesienne oraz zimowe okresy wywołują zmiany w świecie oraz w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo pobudzone w czasie letnim i wiosennym hamują, przez co ciało człowieka ogranicza aktywność, żeby zmniejszyć energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Zmiany te wiążą się z za małą ilością słońca, które wpływa doskonale na nasz mózg. Bardzo niekorzystne oddziaływanie obserwuje się w zakresie samopoczucia.

Co towarzyszy depresji sezonowej?

Depresja sezonowa dokucza najczęściej w pewnych porach roku. Pacjenci uskarżają się na pogorszenie samopoczucia i uczucie ogólnego rozbicia. Równie często pojawiają się symptomy określane jako brak siły co wywołuje obniżenie aktywności, niechęć do wstania z łóżka. Obserwowane są także kłopoty z apetytem oraz wiele innych symptomów. Osoby skarżą się na towarzyszące uczucie pustki. Często obserwuje się również obniżoną aktywność oraz brak inicjatywy.

Jak dać sobie z tym rade?

Depresji sezonowej nie można bagatelizować. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie terapii światłem, którego niedobór jest przyczyną choroby. Nie można jednak ograniczać się tylko do wymienionej formy terapii. Pomocy szukać należy u fachowców. Gdzie mogą szukać ratunku osoby, które zauważają u siebie symptomy depresji? Odpowiedź jest łatwa. Z pomocą przyjdzie poradnia psychologiczna. Bardzo ważne jest rozpoczęcie szczegółowej diagnozy stanu pacjenta. U wielu osób obligatoryjne jest rozpoczęcie terapii specjalistycznego, często także farmakologicznego.