Borelioza to choroba, którą łatwo się leczy

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, wywoływana przez drobnoustroje przenoszone przez kleszcze. Walka z nią nie należy do najłatwiejszych, dlatego niezbędna jest profilaktyka, a także odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, by móc jak bezzwłocznie rozpocząć leczenie.

Typowe symptomy

Borelioza - Opir.plWykrycie boreliozy jest osiągalne dzięki badaniom, jednak choroba daje też pewne typowe objawy, które zarażony może sam zauważyć. Wczesne symptomy obejmują pojawienie się specyficznego rumienia, który zdaje się wędrować i stopniowo rozprzestrzeniać. Może on pojawić się nawet po około trzydziestu dniach od ugryzienia, dlatego trzeba uważnie monitorować strefę ugryzienia przez kleszcza. Ukazują się też objawy grypopochodne, takie jak gorączka, ból, zawroty głowy i zmęczenie. Po skończeniu wstępnych objawów, u części chorych borelioza rozwija się, uderzając na inne układy. Może generować zapalenie stawów, neuroboreliozę lub zapalenie mięśnia sercowego. Nierzadko pojawia się też porażenie nerwu twarzowego.

Wykrycie choroby

Rozpoznanie boreliozy przez lekarza potrzebuje badań serologicznych, prócz typowego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę przeważnie zleca specjalista chorób zakaźnych, jednak może je polecić również dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od pojawiających się objawów chorobowych.

Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciw boreliozie, ale często na wczesnym etapie choroby nie jest to pewny dowód choroby, ponieważ występują one również we krwi ludzi zdrowych. Ponadto testy serologiczne mają sens dopiero po mniej więcej miesiącu po ugryzieniu przez kleszcza. Rozpoznanie serologiczne składa się na dwa etapy: początkowy oznacza test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy badanie jakościowe ELFA. W przypadku wyniku dodatniego, konieczne jest wykonanie testu na potwierdzenie – western blot. We wczesnej fazie choroby wykorzystywana jest również metoda PCR, pozwalająca wykryć kodu DNA mikroorganizmu, ale metoda ta pełni funkcję jedynie przy określonych symptomach.

Oprócz klasycznie wykorzystywanych badań, niezwykle skuteczny w diagnostyce choroby jest skaner F-Scan 4. Narzędzie to jest bardzo precyzyjne i umożliwia wykonanie rezonansu. Użytkuje się je w wykrywaniu i leczeniu cyst, zakażeń grzybami, a także w boreliozie.

Kuracja w przypadku boreliozy

Norma w dzisiejszych czasach w leczeniu boreliozy polega na podawaniu antybiotyków, które mają pokonać zakażenie bakterią. Zwykle podaje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U ludzi wrażliwych na te antybiotyki, podaje się cefuroksym. Jednocześnie z podawaniem antybiotyków można również stosować środki, które zwalczają objawy.

Obecnie boreliozę można też zwalczać plazmoterapią, wykorzystywaną w metodzie dr Rife’a. Metoda ta ma miejsce przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale jest już możliwość kuracji w Polsce. Technika ta może być pomocą, ale może być też jako jedyna walka z boreliozą. W technice Rife’a wykorzystuje się generator plazmowy RPZ 14, który dochodzi do wszystkich tkanek organizmu, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej układu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 nadaje równocześnie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, wpływa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wyzwalającej boreliozę. Fala plazmatyczna reaguje z bakterią, doprowadzając ją do rozpadu. Tą drogą generator plazmowy unicestwia mikroorganizmy. Kuracja przy jego użyciu jest bardzo skuteczna, także w przypadku infekcji odkleszczowych odpornych na standardowe leczenie.

Kuracja generatorem RPZ 14 jest najpewniejsza przy co najmniej dziesięciu zabiegach. W trakcie terapii należy pić dużą ilość wody, trzeba też dbać o dużą ilość snu.

Miejsc, gdzie leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest na szczęście dziś cała masa. Można znaleźć taki gabinet niedaleko siebie za pomocą Google. Tutaj prezentujemy Państwu stronę internetową jednego z gabinetów: https://apiterapie.pl.

Zwyciężyć z boreliozą

Nie ulega wątpliwości, że borelioza to ciężka choroba i walka z nią nie jest prosta. Istotne jest zapobieganie choroby. Gdy jednak doszło do zakażenia, przy obecnie wykorzystywanych metodach można wcześnie zdiagnozować i bezzwłocznie zacząć zwalczanie boreliozy.